FENG SHUİ EĞİTİM KURSU

Mayıs 23, 2016 | Gökhan HANİ

Yin-yang: Çin felsefesinde, insanların doğadaki olayları algılayışlarında karşılaştıkları ve evrendeki her devingen nesnede bulunduğuna inanılan doğal karşıtların genel tanımlamaları. Yin geceyi, dişili, edilgeni, karanlığı, olumsuzu ve tüketimi sembolize ederken; Yang ise gündüzü, erili, olumluyu, üretimi, aydınlığı betimler. Yin ve Yang birbirini tamamlar ve bir bütün oluşturur.

Beş element: Ağaç, ateş, toprak, metal ve sudan oluşur. İnsanlar da doğdukları yıllar itibariyle bu elementlerin etkisi altındadır.

Bagua yön haritası: En klasik Feng Şui öğretisidir. 8 ev anlamına gelir. Bagua, evinizi etkisi altında tutan 8 gücün haritasıdır. Pusulanın gösterdiği yönlere göre mekanı 9 bölüme ayırmayı öngörmektedir. Bu bölümler hayatın 8 önemli boyutunu ve enerjinin çıkış noktası olan merkez bölümünü içine alır. Sağlık, aşk, zenginlik, kariyer, eğitim gibi beklentiler Bagua haritası üzerinde yönlerle ifade edilir. Gua ise, evinizi kontrol eden 8 enerjinin her biridir.

Feng Shui’nin ana ilkelerine göre; evinizin bir yerinde Chi’yi geliştirmek için yapacağınız her şey, hayatınızda da aynı alanı etkiler. Evinizdeki Chi’nin gücünü artırmak için en iyi yöntem kullanmadığınız, sevmediğiniz eşyaları atmak ve geri kalanları iyice temizlemektir.

Feng Shui için gerekli birçok adım var. Öncelikle üzerinizdeki negatifliği atmanız ve bu işe inanmanız gerekir. Bu felsefede 8 tane temel yöntem vardır. Bunlar;

1 ) Renkli ve çeşitli ışıklar ve aynalar
2 ) Ses, çanlar, müzik ve ziller
3 ) Renkler
4 ) Çiçek, bitki ve küçük ev hayvanları
5 ) Havada salınan nesneler, süsler
6 ) Heykel
7 ) Elektronik cihazlar
8 ) Bambudan yapılmış kılıçlar

Bu nesnelerin size kendinizi iyi hissettiren nesneler ya da canlılar olması gerekir. Sizi çok mutlu eden bir çiçek, bir müzik, bir renk ya da yukarıda belirtilen herhangi bir nesne var ise eğer bu sizin için en iyisi ve en doğrusu olacaktır. Işıklar ve renkler çok parlak olmalıdır. Bunun en büyük amacı sizi huzurlu ve dingin bir ruh haline taşımaktır.

Feng Shui’de renkler neyi simgeler?

Mor: Zenginlik, bereket.

Pembe: İlişkiler ve evlilik

Gri: Fedakarlığı, vericiliği

Yeşil: Sağlık

Mavi: Bilgi ve sağlık

Siyah: Kariyer

Sarı: Altın, zenginlik, saltanat

Kırmızı: Ün

Beyaz: Saflık

Bu renkler doğru kullanıldığında, hayatınızın o alanındaki enerjisi yükselir. Evinizde ufak düzenlemelerle bu enerjiyi yaratabilirsiniz. Temiz ve düzenli bir eve sahip olmak, Feng Shui’nin hayatınızı değiştirmesi için en önemli adımdır.

Kua sayılarını tespit etmek Feng Shui ‘ de kendiniz ile ilgili ilk adımınızdır. Doğum tarihinizden yola çıkarak, yapılan bir hesaplama sonucunda, kişisel enerjilerinizin olumlu geldiği 4 tane pusula yönünüz tespit edilir. Bu çalışma konumlanma konusunda ki seçimlerimizi kolaylaştırır.

Peki Kua sayınızı nasıl bulacaksınız? Doğum yılınız 2000 senesinden önce ise; son iki rakam toplanır ve tek basamaklı olana kadar devam edilir. Çıkan rakam eğer erkek iseniz 10 dan dan çıkartılır. Kadın ise 5 toplanır.

 

Örnek

1986 da doğmuş bir erkek için kua no’su;

8+6=14

1+4=5

10-5=5

5 sayısı merkezin sayısı olduğu ve Çin astrolojisinde olumsuz kabul edilir. Bu yüzden kua numarası 5 çıkarsa erkekler Kua no:2 ,kadınlar Kuano:8 i alır.

Eğer 1986 doğumlu bir bayan için kua no hesaplanırsa;

1986

8+6=14

1+4=5

5+5=10

1+0=1 yani Kua no:1 dir.

Eğer doğum yılı 2000 den sonra ise erkekler için 9 rakamından çıkarılır, kadınlar ise 6 rakamı ile toplanır. Örnek;

2002 doğumlu bir bayan için

0+2=2

6+2=8 kua no bulunur.

Eğer erkek ise;

9-2=7 kua no bulunur.

 

 

AĞAÇ ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER

Ağaç elementinin yönleri doğu ve güneydoğudur. Eğer kişisel kua'nız bu yönlere karşılık gelen 3 veya 4 ağaç elementi ise; enerjik, gelişen, güvenilir ve sadık bir kişiliğe sahipsiniz demektir. Olumlu özellikleri meraklı ve  kibar olmaktadırlar. Olumsuz özellikleriyse düzensizlik ve sinirlilik hallerinin sık olmasıdır.Vücudumuzda karşılığı; kaslarımız, eklemler, el - ayaklarımız, dokunma duyularımız ve karaciğerdir. 

 

Ağaç insanları sürprizle doludur. Nazik ve kibarlığın ötesinde fevri davranışlar, öfke krizleri gösterebilirler. Stres altında, sıkıntı verici durumlar karşısında değişen yapılarını kontrol edebilme ve esneklik vasıflarını güçlendirmeyi öğrenmeleri gerekir. Sürekli karar değiştirdikleri de gözlemlenir. Hatalardan hoşlanmayan, çabuk sinirlenen, sabırsız ve inatçılık belirgin özellikleri arasındadır. Renkleri yeşilin tüm tonları ve mavinin tonlarıdır. Beslenmede de her tür yeşillik, soğan, pırasa, sarımsak, tavuk, hindi, erik, şeftali, yulaf ve ekşi yiyecekler bu elemente sahip insanları canlı tutmakla beraber verimli hale de getirir.

 

 

ATEŞ ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER

İlgi ve dikkat çekmeyi seven insanlardır. Eleştirel bir göze sahiptirler. Lüksü sever ve dış görünüşe oldukça önem verirler. Liderlik etmek isterler, rekabetçidirler.Çok geniş sosyal bir çevreye sahiptirler. Başkalarının onlar hakkında fikirlerine, sevilmeye ve hayran olunmaya önem verirler. Olumsuz özellikleri kazandıkları parayı hemen harcama eğilimi ve buna bağlı olarak birikim sahibi olmalarının güç olmasıdır. İlk bakışta neşeleri dikkat çeker. Kıskançlık ve eğlenceye düşkünlükleri de unutmamak gerekir.

 

Ateş elementinin vücudumuzdaki karşılığı kalp, ince bağırsaklar, gözler, cilt, dil ve damarlarımızdır. Bu elementteki dengesizlikler ruhsal rahatsızlıklar ve sinir sisteminde

bozuklulara sebep olabilir. Ateş elementini kırmızı biber, kırmızı et ve acılı yiyecekler canlı, enerjik tutar. Ateş elementinin yönü güney, sayısı 9, rengi kırmızı mevsimi de yazdır.

 

 

TOPRAK ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTER

Toprak elementini 2 ,8, 5 kua sayıları temsil eder. Her bir kua değişik özellikler barındırsa da, ortak durumlarda söz konusudur. Kısaca belirtmek gerekirse kua'nız 2, 8, 5 toprak ise dikkatli karar vermekte zorlanan bir kişilik belirir. Bununla beraber biraz daha ayrıntıya girersek güvenilir, sadık, mütevazi ve dürüst  kararlı insanlardır. Olumsuz özelliklere değinirsek; endişeli, kıskanç, inatçı ve şüphecilik gösterilebilir. Aşırı stres altında kavgacı olabilirler, kalabalıklar içinde kolayca sivrilip kendilerini gösterebilirler. Ayrıca toprak insanları para konularında da şanslıdır.

 

Bu element vücudumuzda ağız, mide, burun - koku alma duyusu, dalak, deri ve boğazla ilişkilendirilir. Beslenmemizde tatlılar, kabak, havuç, kuru fasulye, nohut, unlu yiyecekler ve mantar gibi toprak elementine sahip insanları canlı tutar. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isteriz; toprak elementine sahip insanlarda tatlıya aşırı düşkünlük olduğundan bu alışkanlığın getirdiği kronik rahatsızlıklara dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı yemek yeme eğilimi de sıkça görülmektedir. Unutmayın Feng Shui'nin en önemli amacıdengedir. Toprak elementinin yönleri 2 güneybatı, 8 kuzeydoğu,  5 merkezdir. Renkleri bej, hardal sarısı, kahverengi, portakal rengi ve abartmamak kaydıyla siyahtır.

 

  

METAL ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER

Metal elementi; kua 6 metal ve 7 metaldir. Mevsimleri sonbahardır, renkleri beyaz, metalik gri, bronz, bakır ve gridir. Yönleri batı ve kuzeybatıdır. Metal elementine sahip insanlar mükemmeliyetçi, yaratıcı düşünceye sahip, eleştirel, açık sözlü, zeki, hırslı, kararlı, yumuşak tavırlı ve kıvrak zekasıyla başkalarını kolayca ikna eden, yöneten, gözlemlemeyi seven ve dikkatli insanlardır. Başkalarından fikir almayı pek sevmezler, hedefleri sürekli bir yükseliştir, birazda gizlilik yönleri vardır. Her şeylerini bildirmeyi pek sevmezler. Olumsuz özellikleri çabuk telaşa kapılmaları, üzüntü ve kederlilik halleridir.

 

Etraflarına yön gösterecek, akıl hocalığı yapacak potansiyelleri vardır. Düzenlilik, disiplin, liderlik, cesaret ve yaratıcılık diğer özellikleridir. Kalın bağırsak, akciğer, kalça bölgesindeki eklemler ve sırt eklemlerinde rahatsızlıklara eğilimleri vardır. Sindirim ve boşaltım sistemleri de zayıftır. Beslenmede köklü sebzeler, şarap, pirinç, zencefil, balık ve sert yiyecekler bu elemente sahip insanları canlı tutar.

 

 

SU ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER

Su elementli insanlarda en belirgin özellik değişkenliktir. İç dünyaları huzursuzdur, ama bunu dışarı yansıtmazlar. Etraflarındaki insanlara emirler yağdırmayı severler,gizliliklerini büyük bir ustalıkla korurlar, çevrelerine çok kolay uyum sağlarlar. Olumsuz özellikleri korku ve endişedir. Aşırı endişeli halleri ve evhamlılık depresyona yatkınlık sağlar. Su elementli insanlar vücudumuzda böbrekler, mesane, beyin, işitme duyusu ve sinir hücreleri ile ilgilidir.

 

Diğer olumsuz yönleri ilaç ve içki bağımlılığı potansiyelidir. Gizemi seven, güvensiz, ilk bakışta soğuk ve tembel izlenimi verirler, iç dünyaları oldukça duygusaldır. Beslenmede fasulye, turşu, balık, beyaz et, ve tuzlu yiyecekler bu elemente sahip insanları canlı tutar. Su elementinin sayısı 1, yönü kuzey, mevsimi kış, rengi siyahtır.

 

 

Kua sayınızı nasıl hesaplayacaksınız?

Kua formülleri hesaplanmasında doğum yılının son iki rakamı toplanır Tek sayıya indirgenir Erkeklerin sayısı 10'dan çıkartılır Kadınların sayısına 5 eklenir Bu işlem 2000 yılına kadar olan doğumlar için geçerlidir Eğer doğum yılı 2000 ve sonrasında meydana gelmiş ise kadınlar için 6 sayısı eklenecek erkekler için 9 sayısı çıkartılacaktır

5 numaralı kua yoktur Eğer kua numaranız olarak 5 sayısını elde ederseniz kadınlar için 8 erkekler için 2 sayısı kua sayısı olarak belirlenir

Örnek1: Doğum yılı 1985 ise; 8+5= 13 ve 1+3= 4

Elde edilen bu tek basamaklı sayıya kadınlar için 5 eklenir erkekler için ise bu sayı 10 'dan çıkartılır

Bu durumda kadınlar için kua sayısı 5+4=9 olacaktır

Erkekler için kua sayısı 10-4= 6 olacaktır

Örnek 2: Doğum tarihi 1981 8+1=9

Kadınlar için 9+5=14 ve 1+4 =5 bu sayı kua sayısı olamayacağı için kua sayısı 8'dir

Erkekler için 10-9= 1 Kua sayısıdır

Örnek 3: 1995 9+5= 14 ve 1+4=5

Kadınlar için 5+5= 10 ve 1+0=1 Kua sayısı 1

Erkekler için 10-5= 5 bu sayı kua sayısı olamayacağı için kua sayısı 2'dir

Kua sayınız ne anlama geliyor?

Kua sayınız 1 ise

Sheng Chi (zenginlik) yönünüz güneydoğu yönüdür Ev veya işyerinizde bu yönü aktive etmek için ejderha geniş yapraklı bitki para balık sembolü kullanabilirsiniz Bir akvaryum içine 9 balık yerleştirebilirsiniz (8 kırmızı1 siyah)

Ahşap bir kabın içine madeni para kristal yarı değerli taşlar koyabilirsiniz Yeşil ve geniş yapraklı bitkileri bu yönünüze yerleştirebilirsiniz

Kua sayınız 2 ise

Sheng Chi (zenginlik) yönünüz Kuzeydoğu yönüdür Bu yönü aktive etmek için ev veya işyerinizde bu tarafa bakan yerlerde kristal bir kasenin içine değerli ve yarı değerli taşlar kristaller koyabilirsiniz Kristal olması tercih edilen bir dünya figürünü de kuzeydoğu yönüne yerleştirebilirsiniz

Kua sayınız 3 ise

Zenginlik yönünüz Güney yönüdür Evinizin veya işyerinizin bu yöne rastlayan bölümlerinde kuş sembolleri horoz mum ışık at sembolü veya biblosu kırmızı renkli örtüler kullanabilirsiniz

Kua sayınız 4 ise

Zenginlik yönünüz Kuzey yönüdür yaşadığınız yerlerin bu yöne bakan bölümlerinde su sembolleri su veya deniz resimleri akvaryum metal rüzgar çanı metal objeler balık resimleri veya balık objeleri kullanabilirsiniz

Kua sayınız 6 ise

Zenginlik yönünüz Batı yönüdür Ev veya işyerinizde bu yönü aktive ederek zenginliğinizi arttırabilirsiniz Metal objeler metal rüzgar çanı altın rengi metal bir kase metal bir geminin içine yerleştireceğiniz yarı değerli taşlar kristaller yaratrıcılığı çağrıştıran objeler çocuk resimleri objeleri kullanarak evinizde veya iş yerinizdeki zenginliğinizi arttırabilirsiniz

Kua sayınız 7 ise

Kuzeybatı yönü zenginlik yönünüzdür Evinizde ve işyerinizde bu yönü aktive etmek için kuzeybatı yönüne metal objeler metal rüzgar çanı tanrıça sembolleri dualariçi taş yarı değerli taşlarla dolu metal bir gemi objesi kullanabilirsiniz

Kua sayınız 8 ise

Yaşadığınız yerde güneybatı yönünü aktive ederek zenginliğinizi arttırabilirsiniz Bunun için kristal bir kasenin içine yarı değerli taşlar ve kristaller koyabilir çift objeler ve dünya figürü kullanabilirsiniz

Kua sayınız 9 ise

Zenginliğinizi arttırmak için eviniz veya işyerinizde doğu yönünü aktive etmelisiniz Büyük yeşil yapraklı bitkiler balık sembolleri akvaryum (içine 8 kırmızı 1 siyah balık koyabilirsiniz) ejderha sembolleri tahta bir geminin içine yerleştireceğiniz metal paralar kristaller yarı değerli taşlarla bu yönünüzü aktive edebilir ve hayatınızdaki zenginliğinizi arttırabilirsiniz